"The Importance of metacognition in the "projection of differentiation theory

شنبه 25 دی 1395 11:43 ق.ظ

نویسنده : جهانشا مهدوی پور
َاهَمیَّتِ فَراشِناخت در«نَظَریّه یِ فَرافِکنیِ تَمایُز»
به طور ساده, شناختن شناخت را فراشناخت می گویند. روانشناسی مدرن شناخت را برآمده ی از 3 مؤلفه می داند: توجه, ادراک و حافظه. بنابراین شناخت به پردازش در سازه های ذهنی اشاره می کند و فراشناخت؛ تلاشی است برای آگاهی از نظامی که در آن شناخت صورت می گیرد. 

در شناخت, جهت بُردار دریافت آگاهی از داده های پیرامونی(شیء یا اُبژه) است, امّا بازبینی چگونگی کارکرد ذهن در پردازش داده های دریافتی یاد شده را فراشناخت می گویند.

شناخت؛ دریافت, پردازش, نگهداری و انتقال داده ها و فراشناخت؛ رصد و نظارت بر آنها!

 "فلسفه ی مضاف" و نیز "معرفت شناسی" واژگان فنی(terminology) فلسفی اند که  به شناختنِ شناخت اشاره دارند, که آن را به مجال و حوصله ی دیگری وامی گذاریم.

نقش فرافکنی یا بازنمایی برای شناخت 

بازنمایی داده ها و داشته های ذهن بر یک پرده, مانند آن چه در هنر(نگارگری, سینما و ...) رخ می دهد؛ کنشی است برای شناخت! به سخن دیگر؛ هنر به مثابه بازنمایی و فرافکنی ذهن بر پیرامون(بوم نقاشی, پرده سینما یا هر ابژه ی دیگر) همزمان هم شناخت و هم فراشناخت را در بر می گیرد. و بی هیچ پرده پوشی می توان گفت: هنر؛ رصدگری ذهن(سوبژه) است بر پیرامون(ابژه)! 

در فراشناخت, رصد شناخت و نظارت بر پردازش گری ذهن در همان ذهن انجام می شود, اما با بازنمایی داده ها بر پیرامون(مثالِ هنر), فرآورده های ذهنی نقشی نو می آفرینند.

 "نظریه ی فرافکنی تمایز"؛ آدمی تمایز تحمیل شده را بر پیرامون بازنمایی می کند. 

 تمایز؛ مهم ترین و بیش ترین موضوعی که آدمی را درگیر نموده است . تمایز در همه ی ابعاد زندگی بشری خود را به رخ می کشد. پیش از تولد, تمایز(differentiation) یاخته ها و سلول ها را به سوی تخصصی شدن(کارویژگی) پیش می برد و در این راه بافت ها و اندام ها در قالب یک موجود زنده شکل می گیرند. در این میان "دگربودگی" از "مادر و پیرامون" بر جنین(رویان) روز به روز بیشتر تحمیل می شود و تولد؛ امتداد فرایند "دیگربودگی" در حوزه های شناختی, رفتاری و عاطفی!

تمایز و دیگربودگی تحمیل شده را آدمی بر خود و پیرامون بازنمایی می کند. زبان نقش مهمی در  بازنمایی و فرافکنی تمایز دارد. زبان؛ اشیاء را نام می نهد و طبقه بندی می کند. کُنش زبان در تمایز و طبقه بندی؛ دانش, فن آوری و تمدن را پیشِ روی آدمی می نهد. 

زبان از دید روان شناسی مدرن ابزاری برای بیان(ویگوتسکی) و تفکر(پیاژه) به حساب می آید. اما از دیدگاه فراشناختی, زبان و نوشتار همان نقشی را دارند که پرده در هنر(نگارگری, سینما و ...)!
زبان و نوشتار, هم تمایز را فرافکنی می نمایند و هم فراشناخت را به ارمغان می آورند. 

پی نوشت:

ابزار و روش شناخت را آفریدگار در انسان این گونه نهادینه کرده است! 

 حضرت داوود(ع) از پروردگار بپرسید: آفرینش از بهر چه بود؟ 
خداوند فرمود: گنجی پنهان بودم, دوست داشتم تا شناخته شوم! پس آفریدم خَلق را تا مرا بشناسند!

در ذات شناخت از دیدگاه انسان تمایز و تفاوت گذاری نهادینه شده است. گویی این "تمایز و فرافکنی آن بر خود و پیرامون" روش خداوند است تا خلق او را بشناسند. آیا راهی دیگر برای انسان(به طور عام) وجود دارد تا از خود به خدا برسد الّا با شناخت! 

 مین تاژ30؛ چکیده ی مقاله ی بالا می باشد.

[http://www.aparat.com/v/PFvr2]
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 26 دی 1395 03:29 ب.ظ

فرافکنی تمایز 2

پنجشنبه 16 دی 1395 02:17 ق.ظ

نویسنده : جهانشا مهدوی پور

 Projection of Differentiation Theory

آدمی تمایزرا بر" خود" و "دیگران" فرافکنی می کند. کسب هویت (کسب هویت چهار گانه ی مشهور در نوجوانی) نمونه ای از فرافکنی تمایز بر خود و تخصصی شدن هر چه بیشتر در حوزه دانش و فن آوری نمونه ی فرافکنی تمایز بر "دیگران" یا "پیرامون" به حساب می آید. به دیگر سخن, آدمی هر چه بر او می رود را بر "خود" و "پیرامون" فرافکنی می کند. تمایز, در این میان بیشترین و مهم ترین موضوعی است که در تاریخ هزاران ساله زندگی بشر بر او تحمیل شده است. "تمایز" و "فرافکنی" آن بر "خود" و "پیرامون" قصه ی دنباله داری است که سر نخ آن به ریسمان حکمت الهی گره خورده است. درّ نهان مولوی در مثنوی حکایتی است از یک شکایت! شکایت از جدایی!

ما همه از اوییم و بازگشت ما به اوست! 

انسان در محضر خدا با اوست, اما هر چه از او فاصله می گیرد, نیاز دارد به دانش و شناخت خود, بیشتر اتکا کند. آدمی در طول تاریخ حتی با طبیعت نیز فاصله گذاری کرده است و تلاش نموده بر آن مسلط شود. خود اتکایی بشر به خود و توانایی هایش, تمایزیافتگی او را تشدید می کند و در پی آن, تمایز یافتگی را بیشتر بر "خود و پیرامون" فرافکنی می کند

پی نوشت:

گسترش هر چه بیشتر دانش, فن آوری و تمدن برآمده ی از فرافکنی همان تمایزی است که بر آدمی تحمیل شده است. مین تاژ30 این نظریه را با تفضیل بیشتر به تصویر می کشد. 

[http://www.aparat.com/v/fPU9F]

دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: Projection of Differentiation Theory ، نظریه فرافکنی تمایز ، مین تاژ30 ، mintage30 ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 16 دی 1395 04:05 ب.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات