وای! داره! (!ydare)

پنجشنبه 4 آذر 1395 08:13 ب.ظ

نویسنده : جهانشا مهدوی پور
وای (همه چی) داره!

بازارهای (market or bazaar) امروز به هیچ روی شباهتی با بناهای زیبای گذشته ندارند. طاق چشمه ها سقف بازار را پوشش می دادند و حجره ها مثل دانه های انار کنار هم چیده شده بودند. عطر گلاب و عنبر با بوی خوش ادویه بازار را شور و نشاط می بخشید. نورپردازی راهرو بازار  از لابلای طاق چشمه ها و روزنه ها ی مربعی و مثلثی دیده نوازی می کرد و گرمای آن گونه های اهل بازار را با مهری بی دریغ نوازش می داد. ضرباهنگ گام ها و نگاه ها گوش را می نواخت و دل را آرام و صبور می کرد. چانه زنی های رو در رو از کسبی حلال  خبر می داد و رضایت و پذیرش خریدار و فروشنده  برکت را به زندگی مردم سرازیر می کرد. در دل بازار مدرسه و مسجد جای گرفته بود و طبقات اجتماعی از روز و حال هم باخبر می شدند. 

بازار از شکل سنتی فاصله گرفت و مغازه ها با دود و غبار هم نشین شدند. شهر بی قواره شد و مراکز تجاری هر کدام  به نحوی به زیبایی شهر دهن کجی می کنند. دیری نپایید که خرید های برخط ( online ) جایگزین خرید های چهره به چهره یا رو در رو شد! دیگری آن سوی خط و آن دیگری این سو! 

وای! داره! (ydare) عطر روح بخش و زیبایی بازار سنتی و  اطمینان خاطر آن را در ذهن و روح شما یادآوری می کند. این بازار؛ بازار گرمی نیست اما گرمی را باز خواهد آورد.

پی نوشت: 
وای داره! نوای واژگان فارسی است بر در حجره ایرانی! 

[http://www.aparat.com/v/4DYWy]

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 5 آذر 1395 01:42 ق.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات